header
NATURALNA HIGIENA Czym jest i skąd przybyła? cz.I PDF Drukuj E-mail
Wpisał surawka   
czwartek, 08 grudnia 2011 10:17

NATURALNA HIGIENA Czym jest i skąd przybyła? cz.I

 

Tłumaczenie: Agata Zdrodowska-Zdrozdowska

 

 

Lisa Hagelthorn, konsultant od Naturalnego Zdrowia

 

Sięgając wstecz 1986 roku, gdy poszukiwałam poważnych informacji o diecie i zdrowiu, miałam wielkie szczęście napotkać naukowy system zdrowotny zwany ?Naturalna Higiena?, kiedy przeczytałam książkę ?Zdolny do zdrowia?. W tym czasie, mylnie przyjęłam, że Naturalna Higiena zreferowana jest jedynie jako utrzymywanie cielesnej czystości. Potem zrozumiałam, że definicja ma aktualnie dużo szerszy zasięg. Naturalna Higiena to zestaw zasad stosowanych w życiu człowieka w celu zdobycia i utrzymania optymalnego dobrostanu, wibrującej energii i wolności od chorób. Zasady te są oparte na spotkaniu z nieodłącznymi naturalnymi potrzebami ciała: świeżym, czystym powietrzem, czysta wodą ,umiarkowanym nasłonecznieniem, regularnymi ćwiczeniami, odpowiednim wypoczynkiem i snem, postami stosowanymi w przypadku chorób, całościowej diety (złożonej z organicznie wyhodowanego pożywienia takiego jak świeże owoce, warzywa, orzechy i nasiona, jedzone w ich surowym stanie naturalnym, jedzeniu pożywienia w odpowiednim połączeniu dla najlepszego trawienia), równowadze emocjonalnej, właściwym zarobku i wykształconych związkach.

Zastosowanie tych zasad pomogło mi zrzucić nadwagę, przezwyciężyć wiele niezdrowych nawyków żywieniowych i polepszyć moje zdrowie i energię. I odkryłam, że Higiena Naturalna pomogła niezliczonym innym osobom przemienić ich zdrowie i nawet całkowicie wyzdrowieć z ?nieuleczalnych chorób?, włączając w to Dawida Kleina i Roe Gallo ,co pokazane jest w ich poszczególnych książkach, ?Owoce uzdrowienia? i ?Ekologia ciała?.

Nauka Naturalnej Higieny jest datowana na wczesne lata 1800 roku, zanim na scenie pojawiła się nowoczesna medycyna. Tutaj jest krótkie streszczenie kilku ważnych momentów od wczesnej historii do 20 wieku. Dla bardziej wyczerpujących studiów tego przedmiotu, możesz przeczytać 12 rozdział książki Victorii Bidwell ?Rocznik poszukiwaczy zdrowia? i Appendix B. ?Budzenie siebie do leczenia ciała?. Na początku...

1822 rok dr. Isaac Jennings po praktykowaniu medycyny jako tradycyjny lekarz przez 20 lat bez dobrych rezultatów, używając nagminnych w tamtym czasie krwawych i odurzających metod, zaczął zastanawiać się nad tą praktyką. Jako eksperyment dał swoim pacjentom pigułki z chleba z instrukcjami pełni wypoczynku, wzięcia pigułek i popicia ich wodą i nie pobierania prócz tego żadnych innych napojów ani pokarmów. Innymi słowy, zrobił on post swoim pacjentom (bez ich wiedzy o tym) i otrzymał doskonałe rezultaty.

Będąc przekonanym o nadzwyczajnych wyzdrowieniach uzyskanych przez ?leczenie przez nie robienie niczego?, obwieścił światu te rewelację, jednak nie przyjęto jej entuzjastycznie. Niektórzy z jego pacjentów byli źli, że otrzymali placebo a nie prawdziwe ?leki? a doktorzy medycyny nie byli chętni do ogarnięcia systemu, który nie krąży wokół ich wdrożonych pigułek i napojów leczniczych. Pomimo braku akceptacji, Jennings napisał trzy książki i zaczął być znany jako Ojciec Naturalnej Higieny.

1830-1900 rok- Stowarzyszenie Ludzi było chore i zmęczone byciem ?chorymi i zmęczonymi? i rozczarowane procedurami medycznymi tamtych czasów. Swoją drogą, interesujące było dowiedzieć się podczas ostatniej wizyty złożonej przeze mnie w Williamsburgu, Wirginii, że kiedy ludzie stawali się chorymi w tamtym okresie, wybierali oni pozostawanie w domu, wiedząc, że ich szanse wyzdrowienia mogłyby zmaleć w szpitalu.

Wielu ludzi w tamtym czasie jadło słone jedzenie, leczyło się suszonym mięsem i wygotowanymi warzywami, nosiło na sobie ciężkie ubrania i żyło w domach o kiepskiej wentylacji. Nic dziwnego, byli oni często chorzy i umierali we wczesnym wieku. Tymczasem, świeże powietrze, owoce i warzywa były uznawane za szkodliwe.

1830 rok-charyzmatyczny Sylwester Graham (wynalazca krakersów graham), prezbiteriański pastor i psycholog, wyszedł z cienia i potępił medyczne praktyki tamtych czasów. Wykładał on poprzez całą szerokość Stanów Zjednoczonych o związku psychologii z Higieną, wygłaszał wielkie i entuzjastyczne przemówienia, gdziekolwiek się udawał. Graham otworzył później pierwsze na świecie sklepy i restauracje ze zdrową żywnością i zainspirował stworzenie ?Grahamite?- zdrowotnego schroniska.

1830-1860rok- co najmniej 100 domów Higieny, szkół i sanatoriów powołano do życia w Stanach Zjednoczonych.

1833 rok- dr.Russell Thacker Trall ruszył na scenę higieniczną Stanów Zjednoczonych jako krucjata dla ?Hygeio-Therapy?(Terapia Higieną). Połączył on zasady higieny w jedna naukę i rozprzestrzeniał po świecie poprzez nauczanie, pisanie i wykładanie.

1844 rok- został wprowadzony do Stanów europejski system ?leczenia wodą?, nazwany ?hydroterapią?. Angażował śladowe ilości leków lub wcale ich nie uznawał, raczej aplikowanie wody jako głównego leczniczego czynnika. Także, ?uzdrawiacze wodą?(hydropaci) przyjęli niektóre zasady Naturalnej Higieny, takie jak naturalna dieta, ćwiczenia, świeże powietrze i nasłonecznianie. Hydroterapia i Higiena zostały połączone na pewien czas w jeden system.

1853- dr. Russell Thacker Trall ufundował college w Nowym Jorku w celu trenowania kompetentnych nauczycieli i wykładowców Higieny. 1861-1865 rok- wojna domowa spowodowała zamknięcie higienicznych instytucji i zastopowała ruch reformy zdrowia, który nie ożył ponownie aż do 20 wieku.

W części II artykułu w następnym wydaniu, będziemy obserwować jak Naturalna Higiena ożyła w 20 wieku i jakie wydarzenia sprawiły ciągłe wzrastanie jej popularności w ostatnich latach.

 

 

Poprawiony: sobota, 24 grudnia 2011 01:33