header
OŻYWIONE POŻYWIENIE:WARTO SPRÓBOWAĆ DIETY W OPARCIU O NIEGOTOWANE PRODUKTY ROŚLINNE PDF Drukuj E-mail
Wpisał surawka   
sobota, 17 grudnia 2011 05:22

 

 

OŻYWIONE POŻYWIENIE:WARTO SPRÓBOWAĆ DIETY W OPARCIU O NIEGOTOWANE PRODUKTY ROŚLINNE

 

Autor: Tom Witom

Czwartek, 5 sierpnia 2010

Tłumaczył: Aleksander Kwiatkowski

 

 

Fragment zapożyczony od Leny Meade.

Ożywione pożywienie powoduje, że nasz organizm czuje się ożywiony. Dyplomowany witariański kuchmistrz i propagator dietetyki, Meade dorastała w rodzinie, gdzie wytwarzano własne produkty, pieczono własny chleb. Obecnie, projektantka mody, Meade powiedziała, że była zamulana przez nieprzyjemne problemy związane z trawieniem, do momentu odkrycia , tego co było w stanie zmienić jej życie, mianowicie przejście na dietę surowej żywności.

 

Odmłodzenie samej siebie:

Meade powiedziała: ?Dwa lata temu, odeszłam z pracy, zrobiłam kursy w Living Light Culinary Arts Institute (Instytut, Ożywcze Światło Sztuki Kulinarnej ) w Kalifornii, i praktycznie sama się odmłodziłam?. Po powrocie do pełnego zdrowia, zaczęła uczyć się, jak rozgłaszać po świecie, korzyści płynące z diety bogatej w niegotowane, ekologiczne artykuły roślinne, począwszy od warzyw i owoców, po moczone i podkiełkowane orzechy i nasiona, ujawniała prawdę o produktach mięsnych, mlecznych, rafinowanych węglowodanach oraz konserwantach.

 

Korzyści zdrowotne, włączając w to nie tylko poprawienie procesu trawienia, lecz również utratę nadwagi, lepiej wyglądającą skórę i wzrost poziomu energii. Dieta witariańska, już od podstaw, utrzymuje i odgrywa ważną rolę w zanikaniu dobijających objawów, związanych z takimi schorzeniami jak: cukrzyca, artretyzm czy choroby sercowo-naczyniowe.

 

Meade stwierdziła, we wstępie do prowadzonych zajęć z witarianizmu, w okręgu La Grange Park, że ?Podgrzewanie powyżej 48 st. C (118 st. F) , powoduje zanikanie wartości odżywczych żywności. Termiczna obróbka, praktycznie powoduje zmiany chemiczne w żywności, tworzą się związki rakotwórcze, mutagenne, wolne rodniki i inne trucizny. Spożywając termicznie zniszczone produkty, spożywamy więcej trucizn, jakich nasz organizm jest w stanie się pozbyć?.

 

Chociaż Meade jest na diecie praktycznie w 100% witariańskiej, to mówi, że pozytywne wyniki, są już widoczne od poziomu 30-60% surowego pożywienia.

 

Surowa żywność

Meade powiedziała: ?Przejście na surowe, nie jest takie trudne, Trzeba samemu do tego się przekonać, do odmiennego sposobu przygotowania żywności. Gdy wejdziemy już w to, wszystko zaczyna być bardzo proste?.

 

Chociaż większość potraw, szybko przychodzi do głowy, planowanie menu może przysparzać trochę trudności. Meade powiedziała, że zagospodarowuje trochę czasu w niedzielę, na przyszłe dania, poprzez ustawienie do moczenia orzechów i nasion, aby następnie wykorzystać wszystko, do robienia witariańskiego pieczywa, w odwadniaczu, wiedząc, że taki artykuł nie będzie gotowy do spożycia od zaraz, potrzeba na to 1-2 dni.

 

Dr. Gordon K. Fimreite z La Grange-based Fimreite Chiropractic, który sponsoruje zajęcia, powiedział, że sam widzi jako zdrowomyślący lekarze, zaczynają zmieniać sposób podejścia do leczenia pacjentów, w kierunku zdrowego, witariańskiego stylu życia. Powiedział: ?Obecnie, każdy szuka podejścia do zdrowia od zewnątrz, lecz zdrowie zaczyna się od wewnątrz?.

 

Jeżeli chodzi o zdrowy styl życia, on powiedział, że ludzie powinni zwracać uwagę na układ nerwowy i skoncentrować się na dobrym odżywianiu, zmniejszaniu stresu, ćwiczeniach fizycznych, a mniej polegać na syntetycznych medykamentach.

 

Meade podkreśla, że dieta witariańska, nie oznacza dań bez smaku i aromatu. Podzieliła się z nami swoim ulubionym przepisem witariańskim, na czekoladowe, nadziewane ciasto ( Chocolate Mousse Pie), łatwa do zrobienia przekąska. Warto zajrzeć na jej stronkę internetową: http://LearningRAWfood.com

 

Chocolate Mousse Pie (Czekoladowe nadziewane ciasto)

Składniki ciasta:

2 szklanki moczonych, osuszonych migdałów

1/2 szklanki daktyli

szczypta cynamonu

Składniki nadzienia:

1/2 szklanki daktyli typu medjool, moczone 2 godziny

1/2 szklanki syropu klonowego lub nektaru kokosowego

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub 1 strąk wanilii

1 i 1/2 szklanki pure z awokado (3 awokado)

3/4 szklanki ekologicznego kakao lub mączki karobowej

1/2 szklanki wody

 

W mikserze (food procesorze) zmielić migdały, daktyle oraz cynamon aż staną się bardzo małymi kawałkami (może zajść możliwość dodania więcej daktyli aby uzyskać odpowiednią konsystencję). Przełożyć do formy i odstawić na bok. Następnie, zmiksować wszystkie składniki nadzienia na szybkoobrotowym blenderze, miksować aż do uzyskania jednolitej masy. Przełożyć nadzienie do ciasta będącego w formie, wstawić do lodówki, przechowywać aż do samego momentu podania. Podane ilości wystarczą na 12 nadziewanych ciastek.

 

Źródło:

http://www.pioneerlocal.com/pioneerpress/2561422,pioneer-press-rawfoods-080510-s1.article

 

Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2011 18:38