header
Utrata wagi: dieta surowa PDF Drukuj E-mail
Wpisał surawka   
sobota, 17 grudnia 2011 06:51

Utrata wagi: dieta surowa

Kurt Ryan

5 czerwca 2009

Tłumaczenie: Karolina Mucha

 

Czy wiesz, że dieta surowa (z ang. raw food) jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów? Jeśli nie, przeczytaj ten artykuł, dowiesz się wszystkiego. Zanim człowiek zaczął posługiwać się ogniem wszystko, co jadł było surowe i niepoddane żadnej obróbce termicznej. Zasadzie tej, nawet dziś, hołduje wiele społeczności. Wierzą one, że dieta taka pomaga im utrzymać prawidłową wagę, a także chroni przed wieloma przewlekłymi chorobami. Wśród nich panuje przekonanie, że ciepło powoduje utratę witamin i minerałów z jedzenia, którymi obdarzyła nas natura.

Czym w ogóle jest dieta surowa?

Wyobraź sobie, że pijesz mleko, które nie zostało ani ugotowane, ani poddane procesowi pasteryzacji. Albo, że jesz rybę, której wcześniej nie ugotowałeś. To właśnie są zasady, których trzymają się ludzie stosujący dietę surową. Wierzą oni, że im więcej surowych produktów w diecie, tym zdrowsi się stają.

Większość osób stosujących dietę surową je świeże owoce i warzywa, kiełki soczewicy, jaja, sery naturalne, ale są też tacy, którzy jedzą również mięso. Niektóre z diet surowych dopuszczają podgrzewanie jedzenia do temperatury 46°C. Istnieje wiele rodzajów diet surowych. Zaliczyć do nich można, choć nie tylko, np. weganizm. Również frutarianizm ( z ang. fruit = owoc) zaliczyć można do grona diet surowych. Osoby stosujące ten typ diety jedzą tylko owoce i niektóre rodzaje orzechów. Osobami stosującymi dietę surową są również ci, którzy robią sok ze wszystkiego, co jedzą (ang. juicearians), a są to głównie surowe owoce i warzywa. Inną dietę surową stosują osoby, których głównym posiłkiem są kiełki soczewicy oraz innych nasion (ang. sproutarians).

Osoby przestrzegające diety surowej często wyłączają ze swego menu mięso, które pochodzi z masowych hodowli lub polowań, ryby, a także drób, ale jedzą za to produkty mleczne i jaja. Niektóre grupy osób (weganie) nie jedzą również miodu. Zwolennicy diety surowej uważają, że gotowanie żywności jest przyczyną powstawania szkodliwych toksyn.

Różnice między dietą dla zwierząt hodowlanych opartą na trawach i opartą na paszy.

Większość z nas nie ma pojęcia, czy porcja mięsa, którą jemy pochodzi od zwierzęcia karmionego trawą, czy też paszą. Jednak osoby stosujące dietę surową muszą być pewne, że mięso, które jedzą pochodzi od zwierząt karmionych trawą, a to dlatego, że mięso takie zawiera mniej bakterii E. coli, a nasz organizm dużo łatwiej zwalcza tego rodzaju infekcje. Mięso zwierząt karmionych trawą zawiera również dużo więcej substancji odżywczych w tym minerałów, witamin i kwasów tłuszczowych omega-3, które niezbędne są dla naszego zdrowia.

Dieta paleolityczna jest również przykładem diety surowej. Jej składnikami są podroby, tłuste mięsa, miód, produkty mleczne oraz niektóre soki (owocowe i warzywne), a także krem kokosowy.

Dlaczego warto stosować dietę surową?

Pomimo tego, że wielu naukowców nie pochwala diet surowych ich korzyści wydają się przewyższać ewentualne ryzyko z nich wynikające. Wśród społeczności, które stosują diety surowe dało się zauważyć następujące korzyści:

Znaczący spadek wagi spowodowany zwiększonym spożyciem błonnika oraz świeżego, odżywczego pożywienia z niskim wskaźnikiem glikemicznym.

Niski poziom cholesterolu LDL i triglicerydów, co obniża ryzyko chorób serca i udaru.

Niski poziom likopenu w osoczu zmniejszający ryzyko wielu chorób.

Wzrost stężenia korzystnego beta-karotenu pobudzającego system odpornościowy.

Spadek zachorowań na raka, w tym raka piersi.

Złagodzenie symptomów nerwobóli.

Znaczne obniżenie ciśnienia krwi we wszystkich grupach wiekowych.

Zredukowano dolegliwości związane ze schorzeniami takimi jak: cukrzyca, niewydolność nerek i artretyzm, do których prowadzić mogą zaawansowane produkty glikacji.

Krytycy analizujący diety tego typu wskazują, że gotowanie prowadzi do pewnej utraty substancji odżywczych w pożywieniu, ale jedzenie surowych owoców morza może zwiększyć ryzyko zatrucia pokarmowego. Co więcej, kobiety stosujące ten typ diety mogą tracić wagę do tego stopnia, że przestaną miesiączkować (dysmenorrhoea).

To właśnie jest dieta zwana surową.

Osoby, które świadome są wpływu zatrutego środowiska na nasze pożywienie i wodę starają się znaleźć sposoby powrotu do zdrowego tryby życia. Diety surowe są jednym z rozwiązań problemu przetworzonego i produkowanego na skalę masową mięsa i warzyw, które to jadamy na co dzień. Te zmiany w diecie mogą któregoś dnia pomóc kolejnym pokoleniom poprawić standard życia oraz wieść spokojne życie przez długie lata.

Oczyść swoje ciało z pomocą naturalnego ziołowego preparatu wspomagającego oczyszczenie jelit. Jaki jest najlepszy oczyszczający środek? Zobacz ocenę Kurta Ryana dotyczącą środków oczyszczających. Wypróbuj najlepszy środek, aby zobaczyć i poczuć różnicę.

 

Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2011 18:15