header
5 powodów, by spróbować diety witariańskiej PDF Drukuj E-mail
Wpisał surawka   
sobota, 17 grudnia 2011 07:47

5 powodów, by spróbować diety witariańskiej

Autor: Tammie Doerler

Poniedziałek, 6 czerwca 2009 r.

Kiedy ludzie po raz pierwszy spotykają się z pojęciem surowej diety, często są przytłoczeni niekończącymi się zdjęciami pozbawionych smaku sałatek. Jasne, to brzmi świetnie dla zdrowia, ale co właściwie będę JEŚĆ? W rzeczywistości dieta witariańska prawdopodobnie nie ma wiele wspólnego z obrazkami, które przewijają się nam przez głowę. Jest dokładnie pięć powodów, dla których może być ona zarówno korzystnym, jak i przyjemnym eksperymentem, nawet dla Ciebie!

1. Surowa żywność pomaga trzymać ciało w formie i je rewitalizować. Jedzone na surowo warzywa
i owoce, orzechy i nasiona, są absolutnie najlepszym, co możesz dać swojemu ciału, szczególnie podczas gorących miesięcy roku. Nawadniają i zapewniają mnóstwo składników odżywczych niosąc ze sobą mniej kalorii. Wyobraź sobie: wiecej energii ? jedząc mniej. To naprawdę może tak działać
i jest skuteczne w przypadku wielu osób testujących surową dietę.

2. Surowa żywność pomaga w procesie trawienia. Surowe owoce i warzywa zawierają enzymy, które są pomocne w trawieniu pokarmu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego obiad często rozpoczyna się sałatką? Sałatka ma za zadania przygotować Twoje ciało na zbliżający się posiłek (oczywiście zawiera także składniki odżywcze). Wspomaga trawienie żywności, którą jesz podczas reszty posiłku.

Podczas przygotowywania surowej żywności orzechy i nasiona zwykle się namacza, ponieważ zawierają one inhibitory trawienia. W szerszym rozrachunku inhibitory te mają na celu chronić orzech po tym, jak spadnie z drzewa, zapewniając mu możliwość wyrośnięcia w późniejszym czasie. Dla nas inhibitory oznaczają trudniejsze trawienie. Namoczenie przez noc np. orzechów włoskich uwolni inhibitory trawienia, sprawiając, że staną się łatwiejsze do przyswojenia i przysporzą mniej problemów naszemu układowi trawiennemu.

3. Surowa żywność przyczynia się dobrego stanu Twojej duszy. Lepsze odżywianie i samopoczucie zwykle pomagają ludziom zobaczyć sprawy w całkowicie nowym świetle. Po pierwsze, kiedy poprzez to, co jesz dostarczasz sobie tyle składników odżywczych, że chemiczna strona Twojego organizmu zaczyna się samoistnie regenerować, a Twój nastrój i nastawienie zdają się działać na pozytywnych falach. Po drugie, bezpośrednia energia, jakiej dostarcza surowe jedzenie przyczynia się do dobrego stanu Twojego ciała i zwykle jest bardzo widoczna na zewnątrz. Prawo przyciągania mówi,
że przyciągamy to, o czym konsekwentnie myślimy i co czujemy. Surowe jedzenie oczywiście nie jest odpowiedzią na każdy z Twoich problemów, ale z pewnością może stanowić dobry początek!

4. Surowe jedzenie jest pyszne! Ludzie są zwykle zdumieni, widząc dobrze przyrządzony surowy posiłek. Jego zaprezentowanie, smak i sposób, w jaki się po nim czują sprawia, że stanowi on prawdziwą ucztę. Wiele skojarzeń, jakie nasuwają się ludziom w związku z określonymi typami jedzenia jest właściwie związanych raczej ze sposobem, na jaki jest ono przygotowane, niż z jego podstawowymi składnikami. Na przykład, spaghetti przygotowane z pomidorów surowych, suszonych i kluseczek z cukinii, wraz z właściwymi ziołami i przyprawami, podane w odpowiedniej temperaturze jest równie sycące jak prawdziwy makaron. Najlepsze jest to, że poczucie przepełnienia i rozdęcia, jakie zwykle towarzyszy dużemu talerzowi spaghetti na szczęście w tym przypadku nie występuje. Wielu, którzy spróbowali chili z Shakti Life Kitchen zgodzi się, że zdecydowanie nie musi być przygotowane z mięsa i fasoli, by być pyszne i sycące!

5. Kto nie chciałby deseru bez poczucia winy? Ach, tak. Deser bez poczucia winy. To ulubiona część wielu osób stosujących surową dietę. Kiedy rozważasz surową dietę, nie musisz brać pod uwagę rafinowanego cukru, czy wysokiej zawartości tłuszczu. Mimo tego, odpowiednio przygotowany, taki deser w smaku jest nie do odróżnienia od wysokotłuszczowych i pełnych cukru przysmaków. To tak, jakby natura chciała, żebyśmy cieszyli się naszym deserem. Możemy wybierać spośród lodów i ciast, ciastek i wielu innych rodzajów przysmaków, wszystko bez poczucia, że popełniliśmy śmiertelny grzech!

Spróbowanie surowej diety wymaga pewnych przygotowań, ale rozpocząć ją jest naprawdę dość łatwo. Zaleca się, żebyś czerpał pomysły czytając książki kucharskie, korzystając z pomocy grup stosujących surową dietę, czy odwiedzając specjalne restauracje serwujące surowe posiłki. Tu,
w okolicy Jacksonville mamy dwie restauracje z surowymi posiłkami (są one też przyrządzane
z organicznej żywności!) ? Shakti Life Kitchen w Atlantic Beach i Present Moment Café w St. Augustine. Jacksonville ma też swoją własną grupę entuzjastów surowej diety o nazwie JaxRaw. Oferują oni zrzutkowe posiłki, lekcje, wsparcie i przyjaźń wszystkim zwolennikom surowego jedzenia.

Droga do zdrowia to podróż, której ostatecznym celem jest rześki umysł, krzepkie ciało i duch. Poszukiwanie, czego powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi jest jednym z ważniejszych. Istotne jest również wzięcie pod uwagę faktu, że wszyscy jesteśmy różni, a każde ciało wymaga innego sposobu odżywiania, by funkcjonować na najwyższych obrotach. Czasami łatwiejsze dla naszego ducha jest przyjmowanie zachęty do dobrych wyborów, niż narzucanie rygorystycznych nawyków. Surowe jedzenie to znakomity kandydat do dorzucenia do naszej codziennej listy. Czemu by nie poświęcić trochę czasu i nie przekonać się, czy nie dołączy do niej na stałe?

Źródło:http://www.examiner.com/x-14543-Jacksonville-Natural-Health-Examiner~y2009m7d3-5-Reasons-to-try-a-raw-food-diet


Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2011 17:57