header
BANANY PDF Drukuj E-mail
Wpisał surawka   
sobota, 17 grudnia 2011 12:31

BANANY

Tłumaczenie: Paulina Miodyńska

Banany. Zawierają 3 naturalne cukry- sacharozę, fruktozę i glukozę, w połączeniu z błonnikiem, dają szybkiego, lecz odżywczego i długotrwałego kopa energii. Badania udowodniły, że zaledwie 2 banany dostarczają organizmowi wystarczającą ilość energii, by mógł intensywnie pracować przez 90 minut. Nie ma wątpliwości, że banany są numerem 1 wśród ulubionych owoców sportowców. Lecz energia nie jest jedynym powodem, dla którego powinniśmy jeść te smaczne owoce. Pomagają one dojść do zdrowia po chorobie i podnieść naszą odporność na nie, co sprawia, że powinniśmy dodać je do naszej codziennej diety. Oto więcej przypadłości (i nie tylko), na które banany mają dobroczynny wpływ:

Depresja: Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez grupę MIND nad ludźmi cierpiącymi na depresje, wiele z nich czuło się lepiej po zjedzeniu banana. Spowodowała to tryptofanina, rodzaj białka, które ciało przetworza na serotoninę, hormon szczęścia, który poprawia nam nastrój.

PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego): zapomnij o tabletkach- zjedz bananka. Witamina B, którą zawierają, reguluje poziom glukozy we krwi, co może korzystnie wpłynąć na nasz nastrój.

Anemia: Banany mają dużo żelaza, stymulują więc produkcję hemoglobiny we krwi, co pomaga u ludzi chorych na anemię.

Ciśnienie krwi: Te unikalne tropikalne owoce zawierają ogromne ilości potasu i znikome ilości soli, co powoduje, że są świetnym sposobem na regulację ciśnienia. Tak bardzo, że amerykański Instytut Żywienia i Lecznictwa ogłosił je idealnym lekiem na tę dolegliwość.

Koncentracja i pamięć: 200 studentów ze szkoły z Twickenham, podczas egzaminów jadło banany na śniadanie, w czasie przerw i na obiad by poprawić swą zdolność uczenia się. Badania pokazały, że potas w nich zawarty znacznie pomógł uczniom skupiać się na lekcjach.

Zaparcia: Ze względu na wysoką zawartość błonnika, włączenie bananów do codziennej diety wpomaga pracę jelit. Pomoże to przezwyciężyć problem bez uciekania sie do środków przeczyszczających.

Kac: jedną z najszybszych dróg na zwalczenie kacaa jest wypicie koktajlu z bananów, mleka i miodu. Banan łagodzi podrażnienia żołądka i, przy pomocy miodu, podnosi obniżony poziom cukru we krwi. Mleko z kolei nawilża i nawadnia organizm.

Zgaga: Banany posiadają naturalne właściwości przeciwkwasowe, więc jeśli cierpisz z powodu zgagi, koniecznie z nich skorzystaj.

Poranne nudności: Bananowe przekąski pomiędzy posiłkami utrzymują poziom cukru na właściwym poziomie, dzięki czemu unikamy porannych wizyt w toalecie.

Ukąszenia komarów: Zanim sięgniesz po krem po ukąszeniach, spróbuj posmarować skórę wnętrzem skórki banana. Wiele osób stwierdziło, że swędzenie i obrzęk ustały po tym "specyfiku".

Słabe nerwy: Witaminy z grupy B, zawarte w tych żółtych owocach uspokajają system nerwowy, co jest szczególnie ważne dla nerwowych osób.

Wrzody: Banany są wykorzystywane jako dietetyczne jedzenie w przypadkach rozstroju jelit ze względu na ich delikatną konsystencję i delikatność. To jeden z nielicznych owoców, który może być bez problemów jedzony surowy przy wrzodach. Przy okazji neutralizuje nadkwasotę i podrażnienia żołądka.

Kontrola temperatury ciała: Wiele innych kultur uważa banany za "uspokajające" owoce, które obniżają emocjonalną i fizyczną temperaturę kobiet w ciąży. Na przykład w tajlandii, kobiety oczekujące dziecka, jedzą wiele bananów, by ich dzieci urodziły się z odpowiednią temperaturą. Dzieje się tak za pomocą trytofanu, który znajduje się w bananach.

Palenie: Banany są świetną pomocą dla ludzi, którzy rzucają palenie. Witaminy B6 i B12, jak i potas i magnez, pomagają organizmowi uwolnić się od głodu nikotynowego.

Stres: Potas jest niezbędnym minerałem, który reguluje rytm serca, bierze udział w transporcie tlenu do mózgu i reguluje bilans wody w organizmie. Kiedy jesteśmy zestresowani, wzrasta szybkość przemiany materii i poziom potasu spada. Bogaty w potas banan pomoże go podnieść.

Kurzajki: Ludzie wierzący w medycynę naturalną przysięgają, że jeśli chcesz wyleczyć się z kurzajek, weź kawałek skórki banana i przyłóż ją, wierzchem na zewnątrz. Następnie ostrożnie przylep ją plastrem lub bandażem.

Krzaki róż: Zmiksuj banana i oskrob jego skórkę i wrzuć je do miksera z wodą. Zmiksuj dokładnie i wylej to na krzak róży. Zagwarantowane zdrowe korzenie i wiele pięknych pachnących kwiatów.

Jak widać, banany są naturalnym lekarstwem w wielu przypadłościach. W porównaniu z jabłkiem wypadają świetnie: zawierają 4 razy więcej białek, 2 razy więcej weglowodanów, 3 razy więcej fosforu, 5 razy więcej witaminy A i żelaza i 2 razy więcej innych witamin i minerałów. Są także bogate w potas i są jednymi z najwartościowszych owoców na świecie. Więc może to czas zmienić znane przysłowie na

"Jeden banan dziennie utrzyma lekarza daleko ode mnie"

Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2011 16:04