header
11 produktów dla zdrowego mózgu PDF Drukuj E-mail
Wpisał surawka   
sobota, 17 grudnia 2011 15:27

11 produktów dla zdrowego mózgu

Autor: Angela Coate-Hermes

Tłumaczenie: Barbara Ziemer

COPYRIGHT RAWPEOPLE.COM

Wszstkie prawa zastrzeżone

Mózg jest niewątpliwie najważniejszym narządem naszego ciała. Nie możemy bez niego funkcjonować, stąd ważne jest utrzymywanie go w zdrowiu, by cały organizm był w dobrej kondycji. Poniżej przedstawionych jest kilka produktów, które są szczególnie korzystne dla mózgu i pomogą mu sprawnie działać przez wiele lat.

Avocado ? avocado zawiera witaminę A. Jest to jeden z najsilniejszych antyoksydantów, które są konieczne dla zdrowia mózgu.

Migdały ? migdały są źródłem tryptofanu, który jest niezbędny do produkcji melatoniny i serotoniny. Obydwa te związki są warunkiem prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Borówka amerykańska ? borówka amerykańska zawiera antyoksydanty, które chronią mózg przed stresem oksydacyjnym. Spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty, takich jak borówki, poprawia pamięć i zapobiega jej utracie wraz z wiekiem.

Kakao ? czekolada ma opinię ?junk food? (śmieciowego jedzenia). Surowa czekolada i kakao są jednak bardzo zdrowe dla mózgu. Kakao zawiera antyoksydanty, łącznie z witaminą E, które neutralizują wolne rodniki niszczące nerwy i komórki mózgu.

Marchew ? marchew oraz inne pomarańczowe owoce i warzywa również są źródłem antyoksydantów. Oczyszczają one organizm ze szkodliwych wolnych rodników oraz utrzymują komórki mózgu i cały organizm w zdrowiu.

Kalafior ? kalafior zawiera cholinę, którą uważa się za nieoficjalną witaminę B. Cholina jest składnikiem odżywczym, który jest bardzo ważny dla funkcjonowania i ogólnego zdrowia mózgu.

Ziarna lnu ? ziarna lnu są roślinnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są podstawowymi kwasami tłuszczowymi występującymi w komórkach mózgu.

Płatki owsiane ? płatki owsiane są źródłem energii dla mózgu, który jest narządem potrzebującym jej najwięcej. Płatki owsiane zawierają błonnik, który reguluje uwalnianie glukozy do krwi, pomagając tym samym utrzymywać sprawny mózg przez cały dzień.

Groszek ? groszek jest szczególnie dobry dla mózgu, ponieważ jest bogaty w białko, węglowodany złożone i błonnik.

Ziarna słonecznika ? ziarna słonecznika zawierają kwasy tłuszczowe, zwane kwasami linolenowymi (LA). LA są elementem budulcowym kwasów tłuszczowych omega, których mózg potrzebuje, by był zdrowy.

Orzechy włoskie ? orzechy włoskie są źródłem kwasu alfa-linolenowego. Jest on prekursorem kwasów omega-3, które są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, gdyż są najczęstszym rodzajem tłuszczów występującym w mózgu.

Jest wiele pokarmów, które pomagają mózgowi funkcjonować na odpowiednim poziomie. Najważniejszymi rzeczami, które możesz zrobić dla jego zdrowia są: spożywanie różnorodnych zdrowych pokarmów, picie dużej ilości wody, poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na sen oraz uprawianie sportu.

Aby mózg pozostawał sprawny, należy go używać. Istnieje powiedzenie, że nieużywany narząd zanika. Mózg nie jest wyjątkiem od tej reguły. Ćwicz swój mózg, ucz się nowych rzeczy przez całe życie. To, razem ze zdrowym stylem życia, pomoże Tobie i Twojemu mózgowi dobrze się rozwijać.

Powyższy artykuł nie został oceniony przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Informacje i/lub opisane produkty mają charakter edukacyjny i nie powinny być używane do diagnozy, zaleceń lub leczenia chorób. Przed podjęciem jakichkolwiek zmian, rozpoczęciem JAKICHKOLWIEK ćwiczeń lub diety czy wykorzystaniem tych informacji lub produktów w czasie ciąży lub choroby, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Literatura

Marz, Russell. Medical Nutrition from Marz. Portland, OR: Oni-press, 1999.

Murray, Michael and Joseph Pizzorno. The Encyclopedia of healing Foods. New York: Atria Books, 2005.


Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2011 15:25