header
UWAGI CO DO UPRAW SIEWEK ZBÓŻ NA ZIELENINĘ PDF Drukuj E-mail
Wpisał surawka   
sobota, 17 grudnia 2011 16:06

 

UWAGI CO DO UPRAW SIEWEK ZBÓŻ NA ZIELENINĘ

Opracował: Aleksander Kwiatkowski

MATERIAŁY

doniczki, ziemia inspektowa, żwir lub piasek rzeczny

przeźroczyste torebki foliowe, podręczny opryskiwacz

siatka lub kosze siatkowe, nożyczki.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Moczenie ziarna 6-12 godzin, w celu zabezpieczenia kiełków przed pleśnieniem wskazane jest moczenie wraz z dodatkiem herbaty (np. herbata ekspresowa), liści orzecha włoskiego lub innych liści bogatych w taniny. Moczenie ma na celu wyrównanie stopnia uwilgocenia ziarna co zapewnia równomierne kiełkowanie nasion; powyższa uwaga dotyczy również kiełkowania nasion w specjalnych automatycznych kiełkownikach.

PRZYGOTOWANIE GLEBY I WYSIEW NASION

mieszanie ziemi inspektowej z piaskiem w proporcji 1:1

napełnienie doniczek w przypliżeniu 90-95% pojemności

nawilżenie gleby poprzez użycie podręcznego opryskiwacza

wysiane uprzednio namoczonego ziarna

wstawienie doniczki do woreczka foliowego zawinięcie krawędzi torebki w rulon tak, aby było jak najwięcej powietrza wewnątrz; nasiona najlepiej kiełkują przy jak największym dostępie do wilgotnego powietrza t.j. 90-95% wilotności względnej.

UWAGA

1. Im mniej powietrza (tlenu) tym ryzyko pleśnienia nasion wzrasta.

2. Doniczka w początkowym okresie kiełkowania nasion powinna być ustawiona w półcieniu

PIELĘGNACJA

Podlewanie 2-3 razy dziennie w zależności od temperatury, najbardziej optymalna temperatura dla pszenicy to 18-25oC, powyżej 25oC ryzyko pleśnienia wzrasta.

Kiedy kiełki zaczynają się zielenić i osiągają wysokość 2-3 cm ustawić doniczkę na źródło światła, w miarę wzrostu otworzyć od góry torebkę, aby stopniowo hartować siewki do zmian wilgotności powietrza; następnie wyjęcie doniczki z torebki na pełne światło. W przypadku wystawiania uprawy na zewnątrz np. balkon przykryć siatką ochronną, koszem siatkowym co zabezpiecza przed ptakami, ww. potrtafią zniszczyć uprawę w ciągu kilku, kilkunastu minut.

ZBIÓR

Siewki są gotowe do zbioru gdy osiągną długości 15-25cm

Lekko nachylając doniczkę nad większym naczyniem tniemy nożyczkami ww. siewki po obwodzie doniczki co zapobiega nawarstwianiu się ściętych siewek.

Cięcie:

1. wariant dla blendera - zaczynając od góry tniemy siewki do postaci sieczki 2-3cm długości; po blendowaniu z wodą przesączyć na sitku, czynność powtórzyć 2-3 krotnie;

2. wariant dla sokownika na trawę ? cięcie całych siewek, nie jest wymagane cięcie na sieczkę;

Płukanie siewek przed robieniem soku, aby zachować warunki higieniczne.

Sok z siewek pszenicy (jęczmienia) można blendować ze słodkimi owocami t.j. słodkie jabłka, pomarańcze, przyprawy itp. zobacz artykuły o zieleninie pszenicy w dziale: Artykuły.

RECYKLING GLEBY

Wyjęcie gleby z doniczki, ostrożnie przewracając doniczkę do góry dnem, pomocny do wyciągnięcia całej bryły glebowej może być nóż; bryłę można zostawić, aby podsuszyła się. Następnie odcięcie wierzchniej warstwy korzeniowej 2-3 cm t.j. warstwę najbardziej skiełkowaną, nie nadaje się do szybkiego recyklingu, zawiera często zarodniki pleśni, można wyrzucić na pryzmę kompostową lub do kosza; pozostała część po rozdrobnieniu (może trochę leżakować) ww. można z powodzeniem użyć do następnych upraw jako warstwa dolna.

Wierzch recykligowanej gleby pokrywamy warstwą świeżej gleby inspektowej grubości ok. 3-5 cm. Ten zabieg powoduje że następne kiełkujące nasiona mają zawsze kontakt ze świeżą, wolną od pleśni glebą inspektową, a cała uprawa staje się ekonomiczna ponieważ nie wymaga zakupu dużych ilości ziemi inspektowej.

DODATKOWE UWAGI

1. Do gleby inspektowej można dodać zmielonych skał, związków jodu i innych pierwiastków śladowych oczywiście w ściśle określonych ilościach, poradę można uzyskać w sklepie ogrodniczym lub na grupach dyskusyjnych dotyczących ogrodnictwa organicznego.

2. W czasie upałów wskazane jest ustawić uprawy tak, aby w godzinach południowych (od 13-tej do15-tej) były w półcieniu co zapobiega przed zwiędnięciem roślin.

3. W czasie zimy wymagane jest doświetlanie neonówką czas dnia powinien wynosić co najmniej 12 godzin. Uprawy zimą wymagają dodatkowej troski zwłaszcza troska o zachowanie odpowiedniej temperatury i naświetlania, ale w zamian jest dostęp do świeżego soku z zieleniny przez cały rok.


Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2011 15:06