header
PDF Drukuj E-mail

 

Epidemia Chorób Serca Może Zostać Powstrzymana

Artykuł Dr Michaela Gregera z dnia 11 listopada 2014

Źródło: nutritionfacts.org

Tłumaczenie: Wojciech Milczarek

 

Wiele chorób które są powszechne w Stanach Zjednoczonych jest rzadka lub w ogóle nie występuje u populacji jedzących posiłki składające głównie z produktów roślinnych.

Te tak zwane Zachodnie choroby są jednymi z najczęściej występujących w Stanach zjednoczonych i zalicza się do nich:

-       Otyłość - najważniejsza choroba związana z żywieniem

-        Przepuklina rozworowa - jeden z najpowszechniejszych problemów żołądkowych

-        Hemoroidy i żylaki - najpowszechniejsze zaburzenia żylne

-        Rak jelita grubego - druga najbardziej śmiertelna odmiana raka

-        Choroba uchyłkowa jelit - najczęstsza choroba jelit

-        Zapalenie wyrostka robaczkowego - najczęstsza przyczyna operacji jamy brzusznej w nagłych wypadkach

-        Choroba pęcherzyka żółciowego - najczęstsza przyczyna operacji brzusznej w innych przypadkach

-        Choroba niedokrwienna serca - najczęstsza przyczyna śmierci

Choroby te są powszechne na Zachodzie, ale są rzadkością wśród populacji u których dominuje dieta oparta o produkty roślinne.

Kamieniem milowym było badanie z 1959 roku. Przedstawiłem je np. w moim wideo Ubytki i Wieńce: Nasz Wybór, sugerując, że choroba wieńcowa praktycznie nie istniała pośród Ugandyjczyków trzymających się diety wegańskiej.

W latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku lekarze w subsaharyjskiej Afryce zaobserwowali, że niektóre choroby które są powszechne w krajach Zachodnich, były rzadkie wśród afrykańskich chłopów. Z tymi pogłoskami spotykał się każdy nowy lekarz przybywający do Afryki. Nawet podręczniki medyczne twierdziły, że cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, zapalenie wyrostka robaczkowego, wrzód trawienny, kamienie żółciowe, hemoroidy czy zaparcia były rzadkością wśród Afrykańczyków którzy spożywali posiłki zawierające duże ilości łupin i włókien, takich jak fasola i kukurydza, i wypróżniali się dwa lub trzy razy dziennie. Lekarze zauważyli, że powszechne ostre przypadki problemów z jamą brzuszną występujące w krajach Zachodnich praktycznie nie występowały wśród Afrykańskich chłopów.

Ale czy istnieją twarde dowody by poprzeć te stwierdzenia? Tak.

Wykazano to na podstawie wielu autopsji. Pośród tysiąca kenijskich autopsji "nie znaleziono przypadków zapalenia wyrostka robaczkowego, ataku serca, kamieni żółciowych, dowodów na występowanie wysokiego ciśnienia krwi (tylko ono dotyka jednego na trzech Amerykanów), jedynie trzy przypadki cukrzycy oraz jeden wrzód trawienny".

Może Afrykanie umierają wcześniej z powodu innych chorób i nie dożywają by umrzeć na chorobę serca? Nie. W wideo Jeden Na Tysiąc: Jak Zakończyć Epidemię Chorób Serca, możesz zobaczyć porównanie (dopasowane wiekowo) odsetka osób u których wystąpił atak serca w Ugandzie i St. Louis. Spośród 632 sekcji zwłok w Ugandzie, tylko jeden wykazała zawał serca jako przyczynę śmierci. Spośród 632 autopsji przeprowadzonych na mieszkańcach stanu Missouri - ten sam rozkład wiekowy i płciowy - w 136 przypadkach uznano zawał serca jako przyczynę śmierci. Tak więc w Missouri atak serca jest ponad 100 razy częstszą przyczyną śmierci niż w Ugandzie. Naukowcy byli tak zdumieni tymi wynikami, że postanowił zrobić kolejne 800 sekcji zwłok w Ugandzie. Pomimo powiększenia próbki, nadal nie znaleziono innych osób z taką przyczyną śmierci. Daje to niż jedną osobę na tysiąc umierającą z powodu ataku serca, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych można mówić o prawdziwej epidemii.

Jeśli choroba serca jest tak rzadka w afrykańskich wioskach, skąd miejscowi lekarze wiedzą jak szukać jej objawów? Pomimo tego, że choroby serca praktycznie nie występują u rodzimej populacji, lekarze są z nimi zaznajomieni dzięki emigrantom z Zachodu.

Słynny chirurg dr Denis Burkitt uważa, że współczesna medycyna źle podchodzi to chorób serca:

"Nie do przyjęcia jest fakt, tak rzadko brany pod uwagę, jednak bezsprzeczny, że, z rzadkimi wyjątkami, nie ma dowodów na to, że częstość występowania jakiejkolwiek choroby została zmniejszona przez jej leczenie. Lepsze metody leczenia mogą zmniejszyć śmiertelność lecz nie muszą zmniejszać częstotliwości występowania choroby."

Jako przykład może posłużyć rak. Większość wysiłków skupiona jest na rozwoju metod leczenia, a na drugim planie jest wczesne wykrywanie tego typu chorób. Czy istnieją jakieś dowody, że częstotliwość występowania jakiejkolwiek formy raka została zmniejszona przez poprawione metody leczenia lub wczesne wykrycie choroby? Wczesna diagnoza może zredukować śmiertelność, a służby medyczne mogą mieć korzystny wpływ na chorych ludzi. Jednak obydwa z powyższych mają mały, jeśli jakikolwiek, wpływ na liczbę zachorowań. Nie ważne jak zaawansowane staną się operacje serca, nigdy nie będą one w stanie zapobiec chorobom serca.

Dr Burkitt porównał sytuację do silnika pozostawionego na deszczu:

"Jeśli silnik kilkakrotnie zatrzymuje się w wyniku bycia wystawionym na działanie żywiołów, nie może on w pełni polegać na pomocy mechaników w zakresie wykrycia i eliminacji usterki. Sprawdzenie wszystkich silników wykazałoby, że te które stały na deszczu zatrzymały się, podczas gdy te osłonięte od deszczu działają sprawnie. Prawidłowym podejściem byłoby zapewnienie ochrony przed szkodliwymi warunkami środowiskowymi. Niestety w medycynie takie podejście jest bardzo rzadkie, zakładając że psujący się silnik to chory organizm ludzki.

Dr Burkitt podsumowuje swoją wypowiedź analogią do klifu i ambulansu:

"Jeśli ludzie spadają z krawędzi klifu i odnoszą obrażenia, sposobem na rozwiązaniem problemu może być rozstawienie ambulansu u podnóża klifu lub wstawienie barierki na górze. Niestety, w medycynie, zbyt często rozstawiamy ambulans zamiast wstawiać barierki.

Innym problemem są różne gałęzie przemysłu które wabią ludzi na krawędź klifu i korzystają na spychaniu ich w przepaść.

Więc jeśli wszystkie diety oparte o produkty roślinne zapobiegają najczęstszej przyczynie zgonów, to czy nie powinny być one standardowymi dietami dopóki nie znajdzie się coś lepszego? Fakt, że takie diety zapobiegają również innym najczęstszym przyczynom zgonów, takim jak cukrzyca i nadciśnienie, sprawia, że zalety diet wegetariańskich są przytłaczające. Dlaczego więc lekarze ich nie polecają? Może to być spowodowane Efektem Pomidora. Dlaczego niewielu indywidualnych lekarzy nie poleca tego typu diet? Może być tak dlatego ponieważ lifestylowa medycyna jest kosztowna (zobacz wideo Lifestylowa Medycyna: Leczenie Przyczyn Choroby). Dlaczego rząd federalny nie poleci diety wegańskiej? Może to być spowodowane interesami rządowymi we wpływowych gałęziach gospodarki (sprawdź raport McGoverna). Ale możesz wziąć swój los w swoje ręce (usta?) i współpracować z lekarzem, aby oczyścić swoją dietę i zmaksymalizować swoje szanse by żyć długo i szczęśliwie.

-Dr Michael Greger.